Uçuğu geçirmenin pratik yolları nedir

Uçukların sebebi herpes simplex virüsüdür, bu virüs oldukça bulaşıcıdır ve aktif uçuğa dokunmayla kolayca yayılabilir. Bu virüs küçük ve acı veren su toplamalarına yol açar, bunlara uçuk adı verilir. Görüntüsünün de kötü olmasının yanı sıra kişiden kişiye sadece temasla kolayca yayılabilir. Devam etmek için görsele tıklayın ve diğer fotoğrafa geçin
Paylaş
 

Uçuğu geçirmenin pratik yolları nedir : Bir gecede uçuk tedavisi nasıl yapılır

Uçukların sebebi herpes simplex virüsüdür, bu virüs oldukça bulaşıcıdır ve aktif uçuğa dokunmayla kolayca yayılabilir.

Uçuk tedavisi sarımsak ile doğal yollarla mümküdür. Bir gecede uçuk tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevabı bu yazımızda .Bu virüs küçük ve acı veren su toplamalarına yol açar, bunlara uçuk adı verilir.

Görüntüsünün de kötü olmasının yanı sıra kişiden kişiye sadece temasla kolayca yayılabilir.

Neden uçuk çıkar?

Ağızdaki bu yaygın viral enfeksiyon herpes simplex virus type 1 (HSV-1) yüzünden olur. İnsanlar genelde bu virüsü 20 yaşlarından önce kaparlar. Kişi ilk uçuğu yakaladıktan sonra virüs sinir dokularında yerleşik kalır ve ara sıra bu rahatsız edici uçuklarla kendini belli eder.

Bir çok durumda uçuklar HSV-1 yüzünden gerçekleşir. Bunun kontrolü kolaydır.

Ama herpes simplex virus type 2 (HSV-2) yüzünden oluşan uçuklar biraz daha zordur, bunlar genital iltihaba yol açan virüslerle aynı ailedendir.

Bu durumlarda virüs genital bölgede oluşan uçuğa dokunarak kapılır.

Birisi aktif lezyona ve uçuğa sahipse, uçuk virüsü insandan insana çok kolay yayılır. 

Bu yüzden uçuğu olan biriyle temas etmekten veya yakınlaşmaktan kaçının ve bu virüsü taşıyabilecek havlu, çatal kaşık bıçak, makyaj malzemesi ve benzeri malzemelere de dokunmayın.

Peki Bir gecede uçuk tedavisi nasıl yapılır

 Doğal bir ilaçla bir gecede uçuktan kurtulabilirsiniz. Bunun sırrı sarımsağın özelliklerinde yatar ve bu da virüs, bakteri ve mantarları durdurabilen bir antibiyotiktir.

Sarımsak, nitrat, sodyum, potasyum, selenyum, kalsiyum, magnezyum, silikon, hidrojen sülfit, fosforik asit, C, D ve B vitaminleri, fitosterol ve doğal yağlar içerir. 

Ayrıca allisin olarak bilinen bir içeriği de vardır. Araştırmalara göre bu madde enfeksiyonların çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

Açıkçası, bir çok bilimsel çalışma sarımsağın reçete ile yazılmış ilaçlardan çok daha etkili olduğunu ve herhangi bir yan etkisi bulunmadığını ortaya koyuyor.

Sarımsak kan dolaşımını arttırır ve kardiyovasküler problemlere karşı koruma sağlar. Ayrıca diyabetli insanlar için çok iyidir, kolestrol seviyelerini düşürür, serbest radikallerin etkileriyle savaşır ve bir çok hastalığa karşı koruma sağlar.

İşte Uçuklardan kurtulmak için bir gecelik tedavi : Bir diş sarımsağı kesin veya doğrayın, sonra da doğrudan uçuğun üstüne uygulayın. Eğer büyük bir uçuksa, bunu taze dişlerle yineleyin. Ilık suyla durulamadan önce 10 dakika boyunca uçuk üzerinde tutun.

Bu tedavi biraz kaşıntı veya yanmaya sebep olabilir, ama bu belirtiler bir kaç saniyede kaybolacak, endişelenmeyin.

Ayrıca, sarımsak bu uçukların sebep olduğu genel acıyı azaltabilir ve uçuğu bir kaç saat içinde ortadan kaldırabilir.

Eğer tamamen gitmezse, bu tedaviyi gün içinde ve gece de uygulamaya devam edin.

Bir diğer seçenek ise sarımsağı ezip bir macun haline getirmek, uçuğa uygulamak ve gece boyunca bir bandajla üstünü kapatmaktır. 

Sabahları, sarımsağı yıkayabilirsiniz ve uçuğunuzun ne kadar kuruduğunu görebilirsiniz.

Bir daha çıkmaması için ne yapmalıyız

Son olarak, unutmayın ki uçuklar kişisel eşyaların ortak kullanımı yüzünden yayılır. Uçuğunuz iyileştikten sonra, yeni bir diş fırçası, ruj, dudak kremi, havlu ve ağzınızla temas eden diğer ürünleri almalısınız.

Bundan önce kullandıklarınızın herpes virüsü taşıma ve yeni bir enfeksiyona yol açma olasılığı oldukça yüksektir. Ayrıca yeniden çıkışlarını önlemek için her zaman güneş korumalı dudak kremleri kullanın. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının, çünkü uçuklarınız bu şekilde geri gelebilir.

Anahtar kelimeler: Neden uçuk çıkar, Bir gecede uçuk tedavisi nasıl yapılır, sarımsaklı uçuk tedavisi, uçuk nasıl geçer, uçuk neden olur, uçuk hastalığı, uçuk nasıl durdurulur, bir gecede uçuk geçirmek.

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar