Sigaranın Akciğerlere Etkisi

Paylaş
 

Sigara kullanırken çektiğimiz nefes ile beraber sigaranın dumanı ve duman ile beraber sigaranın içinde bulunan sayısız zararlı kimyasal doğrudan akciğerlerimize çekilir.  Bu nedenledir ki sigara kullanımına bağlı olarak en çok rahatsızlık akciğerlerde görülmektedir. Gerek sigaranın içinde bulunan kimyasal maddeler gerekse sıcak olan sigara dumanını çekmek akciğer rahatsızlıklarına yol açmaktadır.

Nefes aldığımız ilk andan itibaren soluduğumuz hava soluk yollarında bulunan ince tüycükler tarafından süzülmeye başlar. Gerek burnumuzun içinde gerekse soluk borumuz da yer alan bu ince tüyler bir aldığımız havayı bir nevi filtrelerler. Ayrıca soluk borusunun dış duvarlarında salgı bezleri vardır. Her nefes alış verişimizde bu bezler çalışarak akciğerlerimize zararlı maddelerin girmesine engel olmaya çalışırlar. Sigara içtiğimiz de aldığımız sıcak duman ve çeşitli kimyasallar bu salgı bezleri ve tüylerin işleyişlerini bozmaktadır. Buda akciğerlerimizin doğrudan yabancı ve zararlı maddelerle karşılaşmasına neden olmaktadır.

Sigara içenlerde genel olarak; akciğer kanseri, kronik bronşit ve astım hastalığı görülür. Kişiler bu hastalıklar yüzünden yaşam kalitelerini düşürürler ve bir çoğunun ölüm nedeni de bu hastalıklar olmaktadır. Sigara içmek, solunum yollarımızı deforme ettiğinden dolayı, akciğerlerimizin direnci azalacak bu durumda da zatürre, bronşit gibi iltihaplı akciğer hastalıklarına yakalanma riskimiz artacaktır.

İşte videonun tamamı: Sigaranın Akciğerlere Etkisi

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar