İnsanların  %75’inin bütün renkleri göremediğini biliyor muydunuz? Acaba siz de o grubun içine mi giriyorsunuz yoksa %25’i oluşturan gruplardan birinde mi yer alıyorsunuz?
Basit bir renk testi ile bunu hemen anlayabilirsiniz.

Untitled-1

Görebildiğiniz renk sayısı gözlerinizin konik yapılanmasına bağlıdır. Bu basit renk testi size renkleri görme konusunda ne kadar iyi olduğunuzu söyleyebilir. Bunun için tek yapmanız gereken; renk spektrumunda gördüğünüz renkleri saymaktır. Şimdi yukarıdaki fotoğrafa iyice bakın ve gördüğünüz renkleri saymaya başlayın.

20 renkten daha az renk saydıysanız, siz bir dichromat’sınız yani ana renklerin sadece ikisini görebiliyorsunuz. İnsanların %25’i ve köpekler dichromat’tır.

20-32 arası renk saydıysanız, siz trichtomat’sınız yani ana renklerin sadece üçünü görebiliyorsunuz.  Trichromat’lar mor, mavi, yeşil ve kırmızı renkleri iyi görür. İnsanların %50’si trichromat’tır.

32-39 arası renk saydıysanız, siz tetrachromat’sınız yani 4 ana rengi de gayet iyi görebiliyorsunuz. Sarı rengi oldukça irite edici buluyor olabilirsiniz ve hatta giymeyi bile reddedebilirsiniz. İnsanların %25’i tetrachromat’tır.

Eğer 39’dan fazla renk saydıysanız, tekrar sayın. Çünkü bu testte sadece 39 farklı renk var. Siz muhtemelen tetrachromat’sınız.