Maalesef Türkiye de var

Paylaş
 

Maalesef Türkiye de var ! Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü yaptığı araştırmada tütün ürünleri tüketiminde en fazla tüketilen ülke olarak Yunanistan’ı belirledi. Bu liste de Türkiye’de üst sıralarda yer alıyor.

Maalesef-Türkiyede-var

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), 34 üye ülkesini kapsayan sağlık raporunu yayımladı. Raporda, en çok sigara tüketen ülkeler de sıralandı. Türkiye sıralamada 11. sırada yer aldı. OECD, 34 üye ülkesinin sağlık bilgilerine yönelik Bir Bakışta Sağlık anlamına gelen “Health at a Glance-2015” raporunu yayımladı. Raporda, sağlık hizmetlerine erişimden, diyet uygulamaları ve kilo oranları ve benzeri kriterlere bakıldı. OECD raporunda ülkelerdeki sigara içme oranları da dikkate alındı. OECD’ye göre, sigara yılda 6 milyon kişinin ölümüne yol açıyor. Tüm OECD ülkeleri içinde ortalama tüketim yüzde 197.Ancak aşağıdaki 22 ülkede tüketim oranı ortalamanın üzerinde. Türkiye de yine ortalamanın üzerinde olan ülkeler arasında ve en çok tüketimin yapıldığı 22 ülkede 11. sırada.
Maalesef Türkiye de var ! İşte o ülkeler
1-Yunanistan- Yüzde 38,9
2-Endonezya- Yüzde 37,9
3-Letonya- Yüzde 34,3
4-Şili- Yüzde 29,8
5-Macaristan- Yüzde 26,5
6-Estonya- Yüzde 26
7-Çin- Yüzde 25,5
8-Rusya- Yüzde 24,2
9-Fransa- Yüzde 24,1
10-İspanya- Yüzde 23,9
11-Türkiye- Yüzde 23,8
12-Polonya- 23,8
13-Avusturya-n Yüzde 23,2
14-Litvanya- Yüzde 22,2
15-Çek Cumhuriyeti- Yüzde 22,2
16-İtalya- Yüzde 21,1
17-Almanya- Yüzde 20,9
18-Slovenya- Yüzde 20,5
19-İsviçre- Yüzde 20,4
20-İngiltere – Yüzde 20
21-Güney Kore- Yüzde 19,9
22-Güney Afrika- Yüzde 19,8

sigara_zararalari

Sigaranın Zararları

Günümüzde sigaranın zararları herkes tarafından bilinmekte,Dünya Sağlık Örgütünün istatistiklerine göre ‘sigara içmek’ dünya çapında bir problem olmakla birlikte tahmini 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. Bu istatistiğe göre 1,2 milyar kişinin sigara kullandığı ortaya çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamaya göre birçok ülkede akciğer kanseri görülmektedir ve bu hastalık sigaranın sebep olduğu ölümcül sonuçlardan sadece biridir.

Sigara içen kişiler kendilerine zarar verdikleri gibi çevrelerinde bulunan kişilerede zarar verir. Bunlara pasif içici denir. Sigaranın vücuttaki tüm doku ve organlara sayılamayacak kadar çok zararı vardır. Peki sigaranın zararları nelerdir?

* Öncelikle sigaranın en büyük zararını %10-15 kilo eksikliği ve zeka geriliği ile anne karnındaki bebek görür.

* Tütün içinde bulunan Karbonmonoksit, Nikotin, Katran gibi zararlı maddeler akciğer kanseri başta olmak üzere, solunum sistemi hastalıklarından olan bronşit ve amfizeme gibi hastalıklara neden olur. İçilen her sigara sizi kansere bir adım daha yaklaştırır. Sigara içenlerde akciğerlerin doğal savunma sistemi bozulur ve buda enfeksiyon kapma riskini artırır.

* Sigarada bulunan Karbonmonoksitin kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolestrol depolanır ve bunun neticesinde kalp krizi riski artar.

* Yemek borusu ve midede ülser, kanama ve kanser oluşumu artar. Pankreas kanseri riski fazlalaşır. Sigara içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha fazla mesane kanserine yakalandıkları görülmektedir.

* Sigara içenlerin ellerinde ve parmaklarında sararmalar ve tırnaklarında kırılmalar görülmektedir.

* Sigara kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklara neden olur. Özellikle, damarlardaki tıkanıklık nedeniyle ancak organların kesilmesiyle tedavi edilebilen(Burger) hastalığı oluşur.

* Ağız kokusu, diş ve diş eti hastalıkları, diş kaybı ve tat alma duyusunda bozulmalar görülür.

* Beyin hücrelerinin ölümüne ve hafıza zayıflığına(Alzheimer) sebep olur.

* Koku alma duygusu azalır.

* Sigara içen bayanlarda rahim ve yumurtalık kısırlığı,erken menopoz ve rahim kanseri gibi tehlikeler görülür.

* Gözlerde katarakt yada körlük meydana gelebilir.

* Vücutta yorgunluk,ruhsal gerilim,aşırı stres ve uykusuzluk görülür.

* Cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma ve döllenme yetersizliği meydana gelir.

* Vücuttaki insülin salgılama yeteneğini azaltarak şeker hastalığına sebep olur.

* Sigara, deri yapısının bozulmasına ve kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında sigara içenlerin yaraları çok daha zor iyileşir. Bazen ameliyat sonrası yaraların iyileşmediği görülür.

* Sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarına rastlanır.

* Bu bilinen gerçekleri göz önünde tutarak daha duyarlı olmaya çalışmalıyız. Yeni nesle iyi örnek olup eğiterek onları büyük bir problem haline gelen bu ölümcül alışkanlıktan korumalıyız. Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir gelecek için sigarayı bırakın!

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar