Kemik Yoğunluğunu Artırmanın ve Sağlıklı Kemiklere sahip olmanın Yolu (Osteoporoz Diyeti Dahil)

Kemik Yoğunluğunu Artırmanın ve Sağlıklı Kemikler İnşa Etmenin Kanıta Dayalı Yolları (Osteoporoz Diyeti Dahil)
Paylaş
 

Osteoporozu önlemek için sağlıklı kemiklere sahip olmak ve kemik yoğunluğunu artırmak önemlidir. Kalsiyum, magnezyum, D vitamini ve K2 vitamini açısından zengin bir osteoporoz diyetinin tadını çıkararak güçlü kemikler oluşturmak mümkündür. Diyetinize bol miktarda sebze, protein ve yağlı balık gibi kemiği güçlendirici gıdalar ekleyerek kemik yoğunluğunu artırabilirsiniz.

Osteoporozu önlemeye yardımcı olmak için, egzersiz yaparak kemiklerinizi daha güçlü hale getirmek de önemlidir. Bazı kemik güçlendirme egzersizleri direnç eğitimi, tempolu yürüyüş ve esneklik egzersizlerini içerir.

60 yaşın üzerindeyken kemik yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olmak için osteoporoz takviyeleri almanız da yararlı olabilir.

Bu makalede, kemiklerinizi daha güçlü hale getirmek için kemik yoğunluğunu artırmak için neler yapabileceğinizi öğreneceksiniz. Kemiklere iyi gelen en iyi yiyecekleri bulmanın yanı sıra, kemik yoğunluğunu artırmak için egzersizler hakkında bilgi edineceksiniz.

Kemik Yoğunluğu ve Osteoporoz nedir?

Osteoporoz tam anlamıyla gözenekli kemik anlamına gelir. Bu, kemiklerinin yoğunluğunu kaybetmesinden ve daha kırılgan hale gelmesinden kaynaklanan bir hastalıktır.

Mayo Clinic’ten doktorlar, kemiğin içi daha gözenekli hale geldiğinde kemik kütlesi kaybının meydana geldiğini söylüyor. Kötü kemik sağlığı, bir kişiyi kalça, omurga, bilek veya diğer kemiklerini kırma riskine sokabilir.

Kemik kütlesi kaybı ve azalmış kemik yoğunluğu kadınlarda menopoza ulaştıklarında yaygındır. Doktorlar, kadınların daha küçük kemiklere sahip olduğunu ve östrojendeki bir düşüşün kemik yoğunluğunu etkilediğini söylüyor.

Osteopeni, kemiklerin zayıfladığı ilk kemik yoğunluğu kaybını tanımlar. Kemikleri diyet, egzersiz ve sağlıklı yaşam tarzını kucaklamak yoluyla güçlendirmek mümkündür.

Osteoporoz diyeti nedir?

Osteoporoz diyeti, kemik yoğunluğunu arttırdığı ve arttırdığı bilinen yiyecekleri yemeyi içerir.

Mayo Clinic, en iyi kemik yapıcı yiyeceklerden bazılarının kalsiyum açısından zengin olan gıdalar olduğunu söylüyor. Bu nedenle, osteoporoz için bir diyet süt ürünleri, brokoli, lahana, sardalye ve badem içermelidir.

Vücudunuzun kemik gücü için kalsiyumu emmesine yardımcı olmak için, diyetinizden yeterli D vitamini almak da önemlidir. Yumurta, yağlı balık ve takviye edilmiş süt gibi gıdaları tüketmek kemikleriniz için iyidir.

Osteoporoz diyetiniz için ihtiyacınız olan her şeyin kalsiyumdan zengin besinler olduğunu düşünmek de bir hata olur. Açık Ortopedi Dergisi  bu kemik sağlığı, kalsiyum, D vitamini, K vitamini, magnezyum ve çinko sağ dengesine bağlıdır bildirir.

Osteoporoz belirtileri

Osteoporoz yavaş yavaş ortaya çıkan bir kemik hastalığıdır ve geliştikçe hiçbir belirti olmayabilir.

Doktorlar kemik kütlesinin sürekli parçalandığını ve değiştirildiğini söylüyor. Osteopeni ve osteoporoz, kemik oluşumu (kemikleşme) gerektiği kadar hızlı gerçekleşmediğinde ortaya çıkar.

Informed Health Online kitabı   , osteoporozun ilk belirtilerinden bazılarının kırık bir kemik olabileceğini söylüyor. En yaygın osteoporoz kırıkları kalça, bilekler, üst kollar ve kaburgalarda görülür.

Bazen artmış sırt ağrısı, eğik duruş veya kısalma osteoporozun göstergesi olabilir.

Osteoporoz belirtilerini kontrol etmek için doktorlar kemik yoğunluğunu kontrol etmek için bir röntgen ayarlayacaktır.

Kemik Yoğunluğu Doğal Olarak Nasıl Artırılır

Osteoporoz için bazı doğal ilaçlara ve kemik sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için neler yapabileceğinize daha ayrıntılı olarak bakalım.

Kemik Yoğunluğunu Artırmak için Direnç Eğitimi

Kemiklerinizi daha güçlü hale getirmenin bir yolu ağırlık kaldırmaktır (direnç eğitimi).

Direnç eğitiminin kemik yoğunluğu üzerindeki faydalarının gözden geçirilmesi, osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Ağırlık taşıyan egzersizler, 50 yaşın üzerindeki insanlar için kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olabilir. Kemik yoğunluğunu artırmak için düzenli fiziksel egzersiz, kas kütlesini ve bina gücünü arttırmanın ek faydasına sahiptir.

Bir 2017 çalışması, günlük ağırlık eğitiminin osteoporozu tersine çevirmeye ve kemik kütlesini artırmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Mayo Clinic’ten doktorlar, en iyi osteoporoz egzersizlerinin kasları ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olması gerektiğini söylüyor. Kemik yoğunluğunu artırmak için direnç eğitimi, ağırlıkların, direnç bantlarının veya kendi vücut ağırlığınızın kullanılmasını içerebilir.

Bununla birlikte, bir kemik güçlendirici egzersiz programına başlamadan önce, fitness ve sağlığınızı bir doktor tarafından değerlendirmelisiniz.

Sağlıklı Kilonuzu Koruyun

Kırılgan kemikler ve düşük kemik yoğunluğu ile ilgili sorunları önlemek için sağlıklı bir ağırlığa sahip olmak önemlidir.

Kemik sağlığını etkileyen faktörler üzerine yapılan araştırmalar, düşük vücut ağırlığının osteoporoz ile bağlantılı olduğunu bulmuştur. Düşük vücut kitle indeksi (VKİ) olan kadınlar, düşük kemik yoğunluğunun komplikasyonları nedeniyle daha büyük risk altındaydı.

Bununla birlikte, fazla kilo vermek sizi daha büyük osteoporoz riskine sokuyor olarak görülmemelidir. Çalışmalar, kilo verme diyetiyle birlikte direnç eğitiminin osteoporoz riskinizi artırdığını göstermiştir.

Aşırı kilolu insanlar osteoporozdan daha az muzdarip olsalar da, çok fazla vücut yağı taşımak sağlıklı kemikler için iyi değildir. Bir çalışma, obezitenin kemik iliğini etkileyebileceğini ve kemik sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceğini bulmuştur.

BMI’nızın hangi doktorların sağlıklı bir aralık olarak sınıflandığını kontrol edebilirsiniz. Kilo vermeniz gerekiyorsa, yürümenin aşırı vücut yağını atmanıza ve genel sağlığınızı iyileştirmenize nasıl  yardımcı olabileceğini öğrenin.

Kemik erimesine kesin çözüm için tıklayın

Kemik Kütle Kaybını Önlemek İçin Bitkiler ve Uçucu Yağları

Menopozda osteoporozu önlemek istiyorsanız, uçucu yağlarda bazı bileşenler de vardır.

Kemik erimesini durduran besinler için tıklayın

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar