Kabızlık İçin Şuruplar ve Meyve Püreleri

Paylaş
 

Kabızlığın ne tür bir dert olduğunu hepimiz biliriz. Bu durumdan ister arada sırada, isterse sürekli yakınıyor olun, kabızlık günlük yaşamınızı ve sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Hareketsiz bir yaşam tarzı, kötü beslenme ve hatta stresli durumlar kabızlığa neden olur. Bu nedenle size bunu etkili bir şekilde hafifleten birkaç basit meyve püresi önereceğiz. İşte Kabızlık İçin Şuruplar ve Meyve Püreleri.

kuru-erik

Bir insan, haftada üç veya daha az bağırsak hareketi sergilediğinde kabız kabul edilir. Bu durumda, midenizde şişlik olması, kendinizi hasta hissetmeniz veya enerji eksikliğinizin olması gayet doğaldır. Çoğu durumda, bu önemli bir sorun olmamaktadır, çünkü bu gibi dönemler kısa süreli olmaktadır ve kendi kendine geçebilir. Ancak bu süre üç hafta veya bir aydan daha uzun sürdüğünde, tıbbi yardım almak gerekir.

İş bu noktaya gelmeden, kabızlığa iyi gelen aşağıdaki bazı meyve pürelerini deneyebilirsiniz.

Kabızlığa İyi Gelen Kuru Erik ve Zencefil Püreleri

kuru-erik-suyu

Neden?

Kuru erik kabızlığı gidermek için temel bir besindir.Bağırsakları uyarmak için bir lif ve asit kaynağı olan kuru erik, zencefille birleştirildiğinde mükemmel bir kombinasyon oluşturur. Bunlar sindirimi iyileştirmektedir ve bağırsaklarınıza hareketlilik kazandırır.

Malzemeler

 • Yarım yemek kaşığı zencefil
 • Yarım limondan limon suyu
 • 3 adet kuru erik
 • Bir bardak su

Hazırlanış

Bir iyileşme görene kadar her sabah için.

– Bir çorba kaşığı kadar elde edene kadar zencefili rendeleyin.

– Zencefili iki adet kuru erik ve bir bardak suyla birlikte bir tencereye yerleştirin. Karışımın kısık ateşte 10 dakika kaynamasına ve sıvılarını salmasına izin verin.

– Daha sonra limon suyu ekleyin.

– Bu karışımı aç karnına için. Bunun, bağırsakların daha iyi tepki vermesi için ılık bir şekilde içilmesi tavsiye edilir.

– Sıvı meyve püresini yavaş yavaş için, ardından da kuru erikleri yiyin.

Kuru İncir ve Kuru Erik Şurubu

kuru-incir

Neden?

Kuru incirler bağırsaklarınızı uyaran mükemmel bir lif kaynağıdır. Çekirdekleri kabızlığa çok iyi gelen özelliklere sahiptir. Bunlar kuru erikle brleştiğinde mükemmel bir tedavi sağlar.

Malzemeler

 • 50 gram kuru erik
 • 50 gram kuru incir
 • Yarım litre su

Hazırlanış

Bu karışım iki veya üç gün dayanabilir. Sabahları yarım bardak içebilir ve geri kalanını öğleden sonra içebilirsiniz.Malzemeleri satın alma imkanınız olursa, bu şurubun oldukça etkili olduğunu garanti edebiliriz.

– Bu karışımı hazırlamak için suyu, kuru eriği ve kuru inciri bir tencereye boşaltıp 8 ile 10 saat arasında bekletin (bir gün önceden hazırlamak daha iyi olacaktır).

– Ertesi gün, karışımı kaynatın. Kısık ateşte kaynamasına izin vererek fazla sıvının azaltılmasına ve meyvenin yumuşamasına izin verin. Böylece hoş ve tatlı bir kokusu olan bir tür meyve suyu elde edeceksiniz.

– Bunun soğumasına izin verin.

– Bir blendır veya mutfak robotu aracılığıyla karışımı karıştırın. Kabızlıkla başa çıkmanıza yardımcı olacak çok lezzetli bir şurup elde edeceksiniz.

Kabızlığa İyi Gelen Pancar ve Su Teresi Suyu

pancar-2

Neden?

Pancar, sağlınız açısından oldukça yararlıdır. Kırmızı ham biçiminde oldukça iyi bir lif ve su kaynağı olan pancar, su teresinin de olduğu gibi bolca vitamin ve yüksek lif içeriği sayesinde bağırsakları hareket geçiren turpgiller familyasından bir bitkidir.

Malzemeler

 • 1 adet orta büyüklükte pancar
 • 1 avuç su teresi
 • 2 adet portakal
 • 1 çorba kaşığı kepek

Hazırlanış

– İlk olarak pancarları iyice temizleyin ve onları şeritler halinde kesin. Bunları blendıra koyup suyunu çıkarın.

– Portakalları yıkayın ve sularını sıkın.

– Ardından bütün malzemeleri (pancarı ve portakal suyunu, su teresini ve kepeği) birlikte karıştırınız. Bunu blendere boşaltın ve iyice karıştırın.

– Karışımı süzgeçten geçirin ve hemen için.

– Bu karışım biraz garip görünebilir, ancak bunun hem lezzetli, hem de faydalı olabileceğini garanti ederiz. Bu içeceği sabahları bir hafta süresince içerseniz bağırsak hareketleriniz daha düzenli olacaktır. Aynı zamanda sindiriminiz de iyileşecektir.

Sizin için en kolay ve en uygun olan veya malzemeleri bulması en kolay olan meyve suyunu veya şurubu seçin.Seçtiğiniz içeceği en az on gün süresince düzenli bir şekilde içmeye özen gösterirsenizyavaş yavaş iyileşme görürsünüz. Günde en az 8 bardak su ve içmeyi ve egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Bu şekilde, bağırsaklarınız tekrar hareket etmeye başlar ve böylece kabızlığı önleyebilirsiniz.(Kadınkahvesi.com)

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar