Bebeklere ilk yardım nasıl yapılır

Paylaş
 

Bebeklere ilk yardım nasıl yapılır? Bebeklerin geçirdiği kazaları en az zararla kurtarmak için, Bebeklere ilk yardım nasıl yapılır bunu mutlaka öğrenmeliyiz. Konu bebek olunca daha hassas olmalıyız. Onların narin bedenlerini daha az hasarla kurtarmalıyız.

Bebeklere-ilk-yardım-nasıl-yapılır

Arama Kurtarma Derneği’nden Dr. Meriç Şahin, bebeklerin başına gelebilecek kazaları ve ilk yardım yöntemlerine dair bilgileri bizlerle paylaştı. Evlerimizin neşe kaynağı hatta masum melekleri olan bebekler, hayata başladıkları ilk andan itibaren korunmaya ve kollanmaya ihtiyaçları vardır. İç güdüsel olarak herşeye meraklı oldukları için evde başlarına bir takım kazalar gelebilir. Bu konu hakkında Dr. Meriç Şahin bir takım ilk yardım bilgilerini paylaştı.

Bebeklere ilk yardım nasıl yapılır?

Elektrik çarpmaları
Hemen hemen evinizin her odasında bulanan elektrik prizlerine bebekler ellerindeki cisimleri sokmayı çok seviyor. Evinizdeki elektrik prizlerini mutlaka kapatın ve kaçak akım rölesi denilen emniyet sigortasını takın. Ancak aldığınız önlemlere rağmen bebek akıma kapıldıysa sigortayı kapatın ya da yalıtkan bir cisimle akımı kesin. Elektrik yanıklarında çıkış yarası daha büyük olacağından bu bölgenin üstünü temiz bir bezle kapatın ve vakit kaybetmeden bebeği bir sağlık kuruluşuna götürün.

Yabancı cisim tıkanması
Bebekleriniz her şeyi ağızlarıyla tanımaya çalıştıkları için havayolu tıkanması riskiyle karşı karşıyadır. Bu tarz kazalarının yaşanmaması için öncelikle bebeğin yaşından büyük, küçük parçalı oyuncakları onlara vermeyin. Fakat böyle bir kaza bebeğinizin başına geldiyse ve havayolu tıkanması kısmi tıkanma şeklindeyse yani bebek öksürüyorsa; kesinlikle sırtına vurmayın ve içecek vermeyin. Aksi takdirde kısmi tıkanıklık tam tıkanmaya dönüşebilir. Yutulan cisim nedeniyle tam tıkanma olmuşsa; bebeği bir kol üzerine ters olarak yatırın, başparmak ve diğer parmakların yardımıyla bebeğin çenesi kavranarak boynundan tutun ve yüzüstü pozisyonda öne doğru eğin, başı gergin ve gövdesinden aşağıda bir pozisyonda tutun, 5 kez el bileğinin iç kısmı ile bebeğin sırtına kürek kemiklerinin arasına hafifçe vurun. Bebeği diğer kolunuzun üzerine başını elle kavrayarak sırtüstü çevirin, yabancı cismin çıkıp çıkmadığına bakın, çıkmadıysa başı gövdesinden aşağıda olacak sırtüstü şekilde tutun, 5 kez iki parmakla göğüs kemiğinin alt kısmından karnın üs kısmına baskı uygulayın. Yabancı cisim çıkana kadar devam edin, gerekirse tıbbi yardım isteyin.

Çarpmalar
En sık yaşanan kazalardan olan çarpmalar sonucu oluşan travmalar maalesef bebeklerinizin başına oldukça sık gelmektedir. Basit çarpmalarda buz uygulayarak bu bölgenin şişmesini engelleyebilirken; sert çarpmalarda bebeğin hiç bir açık yarası olmasa dahi mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekiyor.

Bebeklere-ilk-yardım-nasıl-yapılır1

Bebeklere ilk yardım nasıl yapılır?

Kanamalar
Maalesef eviniz her zaman çocuklarımız için güvenli olmayabilir. Bebeğinizi bıraktığınız odaya geri döndüğünüzde onu bıraktığınız gibi bulamayabilir, bir yerlerinin kanadığına bile şahit olabilirsiniz. Çeşitli sebeplerden dolayı çocuğunuzun bir yeri kanıyorsa ilk önce kanayan yaranın içinde cisim olup olmadığını kontrol edin. Yaranın içinde cisim varsa yabancı cismi kesinlikle çıkarmayın. Cismi çıkarmaya çalışırken kanamanın artmasına ve ya yaranın etrafındaki dokulara daha çok zarar vermesine neden olabilirsiniz. Cismi çıkarmadan etrafından baskı uygulayarak kanamayı durdurmaya çalışın. Cisim yoksa yaranın üzerine temiz bir bezle baskı yapın. Kanama durmazsa ilk bezi kaldırmadan üzerine tekrar bir bez koyarak baskıyı arttırın. Kanayan bölgeyi kalp seviyesinden yukarı kaldırın, gerekirse bir üst ana damar bölgesine baskı yapın.

Buruna cisim kaçması
Çoğu zaman evinizde ortalıkta dolaşan; çocukların oyuncak parçaları, boncuk, toka, bozuk para, dikiş iğnesi ya da toplu iğne gibi yabancı cisimler çocukların burnuna kaçabilme riski taşıyor. Böyle durumlarda buruna kaçan cisimler burnun sağlam tarafı kapatılıp tıkalı taraftan kuvvetlice nefes vererek çıkartmaya çalışın. Bu şekilde çıkmıyorsa çok zorlamayın. Özellikle yuvarlak cisimler, tutulmaya çalışıldığında daha derine kaçabilir.

Yanıklar
Çocuklarda yanıklar en fazla sıcak cisimlerin cilde temasıyla yaşanır . O yüzden çocukları evde sıcak cisimlerden uzak tutun. Yanıklar ise şiddetine göre üçe ayrılıyor. Ciltte sadece kızarıklık varsa birinci derece yanık, ciltte içi su dolu kesecikler varsa da ikinci derece yanık olarak sınıflandırılır. Üçüncü derece yanıklarda ise damar ve sinirlerde zarar görmüştür ve siyah renkli bir cilt vardır. Hangi tip yanık olursa olsun yanan bölgeyi suyla soğutun. Yaranın üstüne kesinlikle yoğurt, diş macunu, salça gibi şeyler sürmeyin. Birinci derece yanıklar dışındaki yanıklarda, baş boyun ve cinsel organ bölgesi yanıklarında ve kimyasal madde yanıklarında bebeği mutlaka hastaneye götürün.

Etiketler: Bebeklere ilk yardım nasıl yapılır, bebek kazaları, anne-çocuk, anne ve çocuk, bebek bakımı, bebeklere ilk yardım

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar