Alıç faydaları nelerdir

Paylaş
 

Alıç faydaları nelerdir? Alıç nedir? Alıç bitkisi nerde yetişir. Alıç hakkında bilmek istediğiniz her şey bu haberde.
Alıç faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle kalp hastalıklarına ve yüksek tansiyona iyi gelmektedir. Alıç ülkemizde yetişen mucizevi bir bitkidir. İşte Alıç hakkında bilmeniz gerekenler.

Alıç nedir?
Alıç, Türkiye’de, derelere bakan yamaçlarda, kayalık, taşlık yerlerdeki çalılıklar içinde, ormanlarda ya da dağlık çevrelerde yetişiyor. Olgunlaştığı zaman kırmızı ve sarı renk alan alıç bir çok hastalığa iyi gelmektedir.

Alıç faydaları nelerdir?
Gazi Üniversitesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alıçın yüzlerce yıldır etkileri nedeniyle geleneksel tıbbın vazgeçilmez bitkisi olduğunu açıkladı. Yüksek tansiyonu düşüren alıçın, hızlı nabız atışını koroner atardamarları açarak yavaşlattığını belirten Uslu, kalp kaslarını beslediğinden dolayı kalbin pompalanmasına da yardımcı olduğunu dile getirdi.

Kalp krizi riskini azaltıyor
Meyvenin sinir sistemi üzerindeki etkilerinin kalp hastaları için önemli olduğuna değinen Uslu, kan basıncını düşürdüğünü ve kalbin en iyi dostunun alıç olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:
“Alıç bitkisinde bulunan flavonlar sayesinde güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olduğundan özellikle damar dokularımızı oksidasyondan ve tıkanıklıklardan korur. Böylece damar sertliğinin giderilmesinde, kolesterolün düşürülmesinde oldukça yararlıdır. Kalp kasları ve damarlar üzerindeki etkileri nedeniyle kalp çarpıntısı gibi sorunları olan hastaların doğal yolla kalp tedavisi sağlanır. Alıç sayesinde kalbe giden kan sirkülasyonu artar, özellikle kalp krizi riski azalır. Kalbe etkileri bir süre sonra ortaya çıktığı için sabırla kullanmak gerekiyor. Özellikle tansiyon ilacı kullananların bir süre sonra ilaç dozlarında azaltımı gerekeceğinden doktorlara danışarak kullanmaları gerekir.”

Alıçın kalp hastalıklarına faydasının yanı sıra özellikle virüslere karşı da çok etkili olduğunu anlatan Uslu, bağışıklık sistemini koruyucu etkileri nedeniyle immün sistemi zayıflamış kanserhastalarının alıç çiçeği ya da yaprağı çayı içmesi, meyvesini tüketmesi tavsiyesinde bulundu.

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar