24 Saatte Soğuk Algınlığını Yenin

Paylaş
 

24 Saatte Soğuk Algınlığını Yenin; Portakal C vitamini bakımından çok zengindir ve soğuk algınlığını daha çabuk atlatmamıza yardımcı olur.

Kış geldiğinde, insanların çoğu bizi günlük hayatta yaptığımız işlerden alıkoyan ve bütün gün yataktan çıkmama dürtüsü oluşturan soğuk algınlığı ile savaşır.    

Bu sebepten, soğuk günlere karşı önlemimizi almalıyız ve mevsim değişikliğine karşı sağlam duracak bir bünyeye sahip olmak için kendimize bir rutin belirlemeliyiz.Cardiff Üniversitesi (Birleşik Krallık), Genel Soğuk Algınlığı Merkezi’nde Profesör olan Ron Eccles, 24 saat içinde soğuk algınlığı semptomlarından kurtulabileceğimiz bir rutin öneriyor.

7:00 – Sıcak bir duş alın

Soğuktan ve soğuk algınlığından dolayı uyandığınızda eklemlerinizde sızılı bir ağrı ve hatta baş ağrısı da hissediyorsanız, sıcak bir duş güne başlamanın en iyi yolu olabilir.Sıcak su rahatlamanıza yardım ederken, buhar da paranazal sinusleri temizleyerek tıkanmayı ve sinüzit gibi diğer problemleri önler.

sebze-corbasi

8:00 – Sağlıklı bir kahvaltı edin

Sağlıklı bir beslenme soğuk algınlığından kurtulmanın altın kuralıdır. Kahvaltı ise güne sağlıklı başlamanın ve soğuk algınlığı ile savaşmanın güçlü bir basamağıdır. Taze sıkılmış portakal suyu içip, bir bardak dolusu antioksidanca zengin böğürtlen ve enerji için de biraz yulaf yiyebilirsiniz. Diğer güzel bir alternatif ise, gününüzesebze çorbası ile veya tavuk suyu ile başlamaktır.

10:00 – Buhar tedavisi uygulayın

Soğuk algınlığı bizi düzgün nefes almaktan alıkoyan burun tıkanıklığı ve fazla miktarda mukus demektir. Paranazal sinüsler kapandığında sinüzite maruz kalırız, bu da inanılmaz derecede güçlü bir baş ağrısına yol açar. Bu durumda, duruma uygun bir ilaç veya tıkanıklığı engellemek için doğal bir ilaç almak gereklidir. Aynı zamanda, yüzünüzü kaynar su dolu bir kovaya eğerek, başınızın üzerini havlu ile kapatarak kendinize 5 dakika buhar tedavisi uygulayabilirsiniz. Bu solunum yollarını temizlemek için mükemmel bir yöntemdir.

yuruyus

Öğle vakti – Yürüyüşe çıkın

Soğuk havalarda dışarda olmak zor gibi gözükse de, öğle yemeğinden önce bir yürüyüşe çıkmak hem ruh halimize iyi gelir hem de bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bu sebepten dolayı, soğuk algınlığından muzdarip olduğunuzda dışarı çıkarsanız vücudunuza zarar vereceğinizi düşünmeyin. Küçük bir yürüyüşün çok faydası olabilir, fakat tabii ki de sıkı giyinin.

13:00  – Öğle yemeği yiyin

Öğle yemeğinde kızarmış veya sağlıksız besinleri tercih edeceğinize, ızgara tavuklu salata yemek idealdir. Tavuğun içindeki protein bağışıklık hücrelerinin üretilmesine yardımcı olur ve bağışıklık sisteminin harekete geçmesini hızlandırır. Ayrıca, salatanızdaki sebzeler de antioksidan bakımından zengin besinlere sahiptir ve bu da soğuk algınlığı ile savaşmak için aldığımız besinlerin içinde bulunması gereken bir özelliktir.

portakal1

15:00 – Sağlıklı bir içecek için

Öğleden sonra atıştırması için, sıcak bir bitki çayı içmek en iyisidir. Mukus tabakasını azaltarak ondan daha çabuk kurtulmamıza yardımcı olur. Sıcak bitki çayı yerine, 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu da içebilirsiniz, çünkü C vitamini içeriği soğuk algınlığını iyileştirmek için mükemmeldir.

18:00 – Akşam yemeği yiyin

Akşam yemeğinde köri veya chili con carne (acı sosta pişmiş fasulye ve kıyma) gibi baharatlı ve acı yemekleri tercih etmek daha iyidir. Bu tarz besinler vücut sıcaklığınızı yükselterek soğuk algınlığı semptomlarından kurtulmanıza yardımcı olur. Akşam yemeğinde ek olarak kullanabileceğiniz besinler ise, zencefil, sarımsak ve biberdir çünkü bu besinlerin içeriği virüse ve bakterilere karşı güçlüdür. Bu da soğuk algınlığı ile savaşmamıza ve paranazal sinüsleri temizlememize yardım eder.

banyo

20:00 – Rahatlatıcı bir banyo yapın

Günün sonunda muhtemelen yorgun hissedeceksiniz ve hastalığınız yüzünden kas ağrılarınız olacak. İyi bir uyku ve bu ağrılardan kurtulmak için, yatmadan 1 veya 2 saat önce sıcak bir banyo yapmak çok iyi gelecektir. Küvete bir kaç damla okaliptus yağı ekleyerek, soğuk algınlığına karşı savaşmasını sağlayabilirsiniz.

22:00 – Dinlenme ve 8 saat uyku vakti

Hasta olduğunuzda gücünüzü yeniden toplamak için yatağa erkenden gitmek ve iyi bir uyku çekmek çok önemlidir. İyi bir uyku bağışıklık sisteminizi güçlendirirken, soğuk algınlığı semptomları ile savaşmanıza yardım eder. Hastayken, kahve veya alkollü içecekler içmekten kaçınmalısınız, bunlar uykunuzu bölebilir.

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar